GG / Wystawa stała

Gmach Główny - Muzeum Narodowe w Krakowie
Kraków

Gmach Główny - Muzeum Narodowe w Krakowie - GG / Wystawa stała

W ramach jednego biletu dostępne są trzy galerie stałe Muzeum Narodowego w Krakowie:

 • Galeria "Broń i Barwa w Polsce"

  Galeria "Broń i Barwa w Polsce"jest największą w Polsce, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, ekspozycją prezentującą dawne militaria. Na przestrzeni blisko1200 metrów kwadratowych zaprezentowanych zostało ponad 2000 eksponatów związanych z dawną wojskowością od czasów średniowiecza do II wojny światowej.

  Znajdują się tam piękne wyroby rzemiosła artystycznego i najważniejsze dla polskiej historii pamiątki po wielkich wydarzeniach i postaciach. Na wystawie można zobaczyć pamiątki po polskich wodzach: sukmanę Tadeusza Kościuszki, Gwiazdę Orderu Virtuti Militari po księciu Józefie Poniatowskim czy kurtkę mundurową Józefa Piłsudskiego.

  Nie brak też rzadkich kolekcji: szabel polskich, zbroi i uzbrojenia husarskiego, polskich odznak i odznaczeń, unikatowego zbioru mundurów polskich od XVIII do XX wieku.

  Wystawie towarzyszy program "Dotknij historii". W kilku miejscach w przestrzeni Galerii, w wyznaczonych punktach można dotknąć a nawet przymierzyć specjalnie przygotowane eksponaty: dawne hełmy, szablę czy mundur legionisty z okresu I wojny światowej.

 • Galeria Rzemiosła Artystycznego

  Galeria Rzemiosła Artystycznego w Muzeum Narodowym w Krakowie to największa tego typu stała ekspozycja muzealna w Polsce. Zabytki prezentowane są w układzie chronologicznym, od czasów wczesnego średniowiecza po 2. połowę XX wieku. Ekspozycja wraz ze stylowo zaaranżowanymi wnętrzami, kolekcją złotnictwa, tkanin, ubiorów, mebli, ceramiki i szkła, uzupełniona unikatowym zbiorem instrumentów muzycznych i judaików, prezentuje prawie 4.000 zabytków w 9. salach wystawowych oraz dwóch aneksach.

 • Galeria Sytuacja się zmieniła

  Wystawa "Sytuacja się zmieniła" ma przypominać o Galerii Sztuki Polskiej XX wieku, która była ważnym elementem wśród stałych wystaw MNK. W związku z wielkim pokazem twórczości Stanisława Wyspiańskiego, ekspozycja sztuki XX wieku została zamknięta. Po zakończeniu prezentacji Wyspiańskiego, wróci w nowym kształcie jako Galeria Sztuki XX i XXI w.

  Sytuacja się zmieniła to czasowy pokaz 100 wybranych przez kuratorów prac. Są to głównie dzieła znane z poprzedniej wystawy, uzupełnione o nowe nabytki. Zamysłem wystawy jest prezentacja polskiej sztuki XX wieku w sposób nieortodoksyjny. Nie jest to ani układ chronologiczny, ani dydaktyczny wywód o prądach artystycznych. Pragniemy pokazać odmienność sztuki XX wieku na tle historii sztuki.

GODZINY OTWARCIA GMACHU GŁÓWNEGO:

 • poniedziałek - nieczynne
 • wtorek - sobota: 10.00 - 18.00
 • niedziela: 10.00 - 16.00

Ostatni zwiedzający są wpuszczani do galerii i na wystawy na 20 minut przed zamknięciem oddziału

W PIĄTEK 11.10.2019 WSZYSTKIE ODDZIAŁY MNK BĘDĄ OTWARTE DO GODZINY 13:00. PRZEPRASZAMY ZA NIEDOGODNOŚCI.

Dostępne terminy
-

Brak dostpęnych terminów w wybranym okresie